مشخصات تورک سوئیچ توليدي

به منظور حفاظت از آسيب ديدن تجهيزات دوار در اثر افزايش ناگهاني گشتاور خط انتقال از مولد گشتاور تا بار نهايي در اثر گير مکانيکي، تورک سوئيچ مورد استفاده قرار می گیرد و روش کار آن به اين شرح مي‌باشد:
گشتاور توليد شده در الکتروموتور پس از عبور از تورک سوئيچ به گيربکس و سپس بارهايي همچون تسمه نقاله و نورد و ... وارد مي‌شود. با افزايش گشتاور مقاوم در بار در صورت ازديار گشتاور مذکور از مقدار تنظيم شده در تورک سوئيچ، گشتاور در اثر غلتش ورودي و خروجي مکانيزمهاي داخلي، محدود شده و اين وسيله اجازه افزايش گشتاور انتقالي را نمي‌دهد و تمامي تجهيزات اعم از الکتروموتور ، گيربکس و تجهيزات بار محافظت مي‌شوند همزمان يک سوئيچ الکترونيکي که به مدار ميکروکنترلري متصل است و قابليت تنظيم حساسيت از طريق LCD لمسي را دارد، کنتاکت رله را به موقع وصل نموده و بدينوسيله به سيستم کنترل سوپروايزري PLC يا DCS وضعيت را اعلام مي نمايد بنابراين مطابق برنامه نوشته شده، سيستم کنترل مي‌تواند توان برق ورودي به الکتروموتور را قطع نمايد.

فلنچ و هالو شفت ورودي تورک سوئيچ مطابق استاندارد اجازه براي اتصال الکتروموتورهايي با فريم هاي استاندارد از نوع B5 و B14 و پایه دار B3 را فراهم مي‌نمايد. همچنين فلنچ و شفت خروجي تورک سوئيچ دقيقا مطابق استاندارد براي اتصال انواع گيربکس طراحي شده است.
ساختار داخلي تورک سوئيچ توليد اين شرکت :
همانگونه که توضيح داده شد ساچمه هاي لود شده توسط فنر در اين مکانيزم، زماني که گشتاور خروجي (بار) در برابر گشتاور ورودي (مولد) از مقدار تنظيمي بالاتر مي‌رود، شروع به غلتيدن روي سطوح شيب دار نموده و در اين حالت ورودي و خروجي تورک سوئيچ حرکت دوراني نسبي به هم خواهند داشت بنابراين اجازه عبور گشتاور بيش از مقدار تنظيمي را مي‌گيرند.

سايز تورک سوئيچ : TS-70 تا TS-400
نوع تورک سوئيچ : ساچمه هاي لود شده توسط فنر
سايز بدنه موتور اتصالي : 70 تا 400 با فلنچ B14 و B5 و پایه دار B3
حداکثر سرعت ورودي و خروجي : 3000 rpm
قابليت تنظيم محدوده گشتاور : از 1 Nm تا 3000 Nm و بالاتر
قابليت تنظيم حساسيت سوئيچ الکترونيکي : دو نوع به صورت نرم افزاري يا با LCD لمسي (به صورت سفارشي)
ولتاژ تغذيه مدار کنترلي : دو نوع 220VAC يا 24VDC (به صورت سفارشي)
نوع سيگنال خروجي و مشخصات آن : رله با کنتاکت NO/NC با قابليت عبور جريان AC/DC تا 2Amp
قابليت محدود نمودن گشتاور در صورت قطع ولتاژ تغذيه مدار کنترلي : دارد
نوع بلبرينگ‌هاي مورد استفاده : 2NSE (نياز به گريسکاري ندارد و در برابر گرد و غبار محيط محافظت می‌شود)
درجه حفاظتي باکس کنترلي : IP66